جبهه فرهنگی حجاب و عفاف

 رویدادهای خبری

رویدادهای خبری...

رویدادهای خبری
دکتر بانکی پور: پیشخوان کار تبلیغی ما نباید حجاب باشد

نخستین نشست تخصصی فعالان حجاب و عفاف طی همایش دو روزه در شهر مقدس قم برگزار شد؛ در این همایش دکتر امیرحسین بانکی پور فعال فرهنگی و مدیر سابق رصدنمای ملی عین با تشریح عملکرد و اهداف این رصدنما در دوران تصدی وی خاطرنشان کرد: دوسال قبل مأموریتی تحت عنوان رصدنما با همکاری دوستان به ما واگذار شد که بعد از اتمام آن خدمت رهبر انقلاب رسیدیم. ایشان باتوجه به آمار و اطلاعات موجود دریافتند که کار فرهنگی چندانی در زمینه حجاب و عفاف صورت نگرفته؛ زیرا کار فرهنگی وقتی قابل سرایت است که تبدیل به محصول فرهنگی شود.

بانکی پور تصریح کرد: ما در طرح رصدنما نسبت به گونه شناسی فرهنگی محصولات حجاب و عفاف اقدام کردیم، همچنین اقدام به مخاطب شناسی کرده و بر اساس نیاز مخاطبان به ارائه محصولات فرهنگی در رصدنما پرداختیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه فرهنگی باوجود متخصصین امر در فرهنگ پیشرفتی نکرده ایم گفت: بعد از پژوهش رصدنمای ملی عین این نتیجه برای ما حاصل شد که هیچ کار فرهنگی قابل توجهی به انجام نرسانده ایم؛ این درحالی بود که وقتی جبهه مقابل را رصد می کردیم درمی یافتیم که آنها از زمان بدو تولد نسبت به کار بردن المان های بی حیازدایانه در محصولات فرهنگی خود اقدام می کنند.

این کارشناس فرهنگی ضمن بیان اینکه شیوه ورود ما به بحث حجاب و عفاف اشتباه است عنوان داشت: در بحث حجاب به دلیل عدم نگاه هنری و ایجابی موفق نبوده ایم، مسئله حجاب و بدحجابی باید از درون خانواده ها حل شود. ادبیات آمرانه در خصوص حل مسئله بدحجابی پاسخگو نیست.

بانکی پور خاطرنشان کرد: مبلغی موفق است که با زبان فطری آشنا باشد زبانی که پیامبر اکرم و اولیای ما استفاده می کردند. زبان فطرت زبانی است که همه فهم است. زبان فطرت پابند لفظ نیست، حتی با زبانهای مختلف، زبان فطرت را درک می کنند. اخلاق زبان فطرت است.

وی پس تأکید بر اهمیت کار هنری و به ویژه تولید فیلم، داستان و... در زمینه حجاب و عفاف به مسئله چگونگی تبلیغ در خصوص این مهم پرداخت و افزود: پیشخوان کار تبلیغی ما نباید حجاب باشد و این به معنای اهمیت نداشتن حجاب نیست. همانطور که از مراتب توحید صحبت نمی کنید. ذوق داشته باشید در کار تبلیغی. از موضوعاتی شروع کنید که جامعه درگیر آن است و به آن احساس نیاز می کند و به آن علاقه دارد تا باب ارتباط شروع شود و کم کم به این هم برسد.